Beseda o imigraci: ti, co utíkají před válkou, jsou oběťmi

Desítky milionů lidí jsou v pohybu, shodli se v jihlavském DIODu účastníci besedy o migrantech.

Mlžení a nejasné odpovědi. Tak se dá shrnout vystoupení dvou nejkontroverznějších účastníků pondělní besedy na téma „Uprchlíci a Evropa“. Těmi byli mluvčí iniciativy Islám v České republice nechceme (IvČRN) Artur Fišer a ředitel Muslimské unie v ČR Muhamed Abbas. Účastníci besedy, kterou uspořádali lidovci, odpovídali na okruh otázek týkajících se problematiky běženců.
„Přibližně 60 až 70 procent těch imigrantů nejsou běženci. Jsou to ekonomičtí imigranti,“ prezentoval se svým názorem na přistěhovalce Fišer. Podle jeho slov je tím největším problémem islám, protože drtivá většina běženců přichází právě z těchto zemí.
Navrhl rozlišování mezi těmi, kteří azyl potřebují a snížení sociálních dávek běžencům. Další jeho myšlenkou bylo nevměšovat se do fungujících států, ve kterých je dominantním náboženstvím islám.Muhamed Abbas je známým zastáncem rodového práva šaría a i v této diskuzi to potvrdil. Působil však klidným a kultivovaným dojmem. „Islám není hrozba,“ započal odpovědi na své otázky. Řekl, že muslimové v podstatě budou respektovat zákony státu, ve kterém žijí, pokud ty však nebudou v rozporu s koránem.
Islámský terorismus neodsoudil skoro vůbec a za příčinu migrace označil válečnou politiku USA. Několikrát se v této souvislosti zmínil o americkém bombardování Iráku.
„Pokud chcete věrohodně se dívat na dějiny tohoto světa, tak je, prosím vás, kvalifikovaně citujte a nelžete,“ neudržel se další účastník besedy, jinak věcný a distingovaný sociolog a lidovecký poslanec Ivan Gabal.
Ten také reagoval na čísla o migrantech, vyřčená Fišerem: „Osmdesát procent Syřanů, kteří dnes utíkají před válkou, jsou oběťmi. Říkat, že jde o ekonomickou migraci, je naprostá nehoráznost.“
Nejvíce emocí mezi více než 170 přítomnými však budil Muhamed Abbas. „Xenofobii vnímám ze strany islámu, protože nenávidí Západ. Považuji pana Abbase za fašistu,“ neudržel se jeden z diskutujících občanů. „To není uprchlictví, ale invaze. Evropa si nebude schopna udržet své postavení,“ vyjádřil své obavy bývalý poslanec parlamentu Čestmír Hofhanzl.
Další pozvaný host, lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, prohlásil, že Evropa „si bere muslimy na téměř otrocké práce“, s poukazem na fakt, že například v Bruselu jsou popeláři jen muslimové.
Jak dále zdůraznil, musíme rozlišovat mezi Islámským státem a islámem. Na dotaz, jak zabránit „rozšíření muslimů v Evropě“ řekl, že podporou rodin s dětmi.
Poslední z pozvaných, bezpečnostní expert Andor Šándor, se z besedy omluvil.

Gabal: Přebudujme evropský systém

Jako řešení integrace pro muslimy Abbas navrhl, aby se nedávaly peníze pouze do integrace menšin, ale i pro integraci většiny. Jako příklad uvedl multikulturní výchovu, v níž se většina dozví, proč se má muslimům přizpůsobovat. Na opakovanou otázku, proč bohaté státy Perského zálivu, jako Saudská Arábie, se nepodílejí na přijímání běženců, přímo neodpověděl.
Nejvěcnější řešení uprchlické krize navrhl poslanec Gabal. Upozornil, že pravidla pro přijímání uprchlíků se řídí podle Ženevské konvence z roku 1951. Ta nepřijímání běženců ohrožených válkou zakazuje. Podle něho se v této otázce budeme muset obejít bez podpory USA. Navrhl podporu nárazníkových zemí, jako je Srbsko, Makedonie a Maďarsko, přes které běženci přicházejí do západní Evropy.
Dále se vyjádřil pro podporu stabilních muslimských zemí, pro zlepšení systému registrace imigrantů, pro větší zapojení bohatých států z Arabského poloostrova, které však finančně pomáhají, a upozornil také na nutnost zabránit eskalaci a vypuknutí velké sunitskošíítské války.

Zdroj:http://www.jihlavske-listy.cz/clanek18265-beseda-o-imigraci-ti-co-utikaji-pred-valkou-jsou-obetmi.html