Beseda přilákala sto posluchačů

Téma: KDU - ČSL    9.1.2016    Pelhřimovský deník    Strana 8    U nás doma    (TZ)    
  
Pelhřimov – Na besedu s publicistou Milošem Doležalem, autorem knihy o tzv. číhošťském zázraku v roce 1949 a faráři Josefu Toufarovi, přišlo před Vánoci do pelhřimovské knihovny nečekaných sto lidí. Akci pořádala pelhřimovská KDU­ČSL.

„Když jsem se koncem 80. let začal v Číhošti ptát na pohyb křížku v kostele, nikdo se mnou nechtěl mluvit,“ popsal začátek svého pátrání publicista Doležal. Jeho mravenčí práce jak v archivech, tak s přímými svědky přinesla ovoce v podobě biografické knihy „Jako bychom dnes zemřít měli“, kterou autor na besedě podepisoval.Tu původně odmítla vydat některá nakladatelství s poukazem na množství materiálu a na „příliš regionální téma“. Nakonec ji vydala pelhřimovská Nová tiskárna – a úspěch byl nečekaný.
Při besedě Doležal zmínil i další pelhřimovské „stopy“ Josefa Toufara. Jednou z nich byla i osobně přítomná 95letá Anna Musilová, která v 50. letech v hrobě v Praze ­Ďáblicích objevila Toufarovo tělo.
Doležal upozornil, že tehdejší Státní bezpečnost se bála, aby z Číhoště nevzniklo poutní místo, a proto chtěla z Toufara „vymlátit“ doznání, že s křížem manipuloval pomocí provazu nebo lanka. Ten se ale k ničemu nepřiznal – ostatně pohyb křížku ani neviděl. Doležal se na základě pátrání kloní k tomu, že šlo o nevysvětlitelný úkaz. Podle něj totiž ani technicky nejde vyvolat takový pohyb křížku, jaký popsalo (a ani v době totality neodvolalo) dvacet svědků klíčového okamžiku adventu v roce 1949.