Čeněk Jůzl: Toufar, Gablech a Horáková si „svou“ ulici v Brodě zaslouží

Havlíčkův Brod – Aktivita havlíčkobrodských zastupitelů za KDU-ČSL přispěla k tomu, že okresní město bude mít nově malou „čtvrť“ bojovníků proti totalitě. Zastupitelstvo totiž schválilo, že tři ulice ponesou názvy Pátera Toufara, Generála Gablecha a Milady Horákové. Proti byli hlavně komunisté, naopak poděkoval spolek válečných letců.

„V nové lokalitě jsme se rozhodli, že ulice pojmenujeme podle lidí, kteří se aktivně účastnili protifašistického a protikomunistického odboje,“ uvedl místostarosta města Čeněk Jůzl (KDU-ČSL) pro Havlíčkobrodský deník. Iniciativu nových názvů v lokalitě Rozkošská brodští lidovci rozšířili o Imricha Gablecha. „Hned po jeho smrti jsme o tom uvažovali, protože jeho přínos pro město byl obrovský,“ doplnil Čeněk Jůzl. Návrh schválilo 18 zastupitelů, jeden byl proti, pět se zdrželo (hlavně členové KSČM).

Po publikování celé věci v MF DNES místostarostovi Jůzlovi poděkoval Josef „Joe“ Vochyán z českého Spitfire Clubu. Ten sdružuje obdivovatele československých letců, kteří za druhé světové války pomáhali Britskému královskému letectvu – a patřil mezi ně i nedávno zesnulý Imrich Gablech, který po válce žil v Havlíčkově Brodě (číst dál)

 „Vážený pane Jůzle, děkuji Vám i Vašim kolegům za tento počin. Jedná se o vynikající způsob připomínky pana generála Gablecha, otce Toufara i dr. Horákové. Mám toho radost,“ napsal Vochyán.

Havlíčkův Brod je aspoň podle údajů na internetu druhým městem, které svou ulici pojmenovalo po číhošťském faráři Josefu Toufarovi. Prvním městem bylo už v roce 1990 Hlinsko v Pardubickém kraji. Tragický osud Josefa Toufara se zásluhou jeho životopisce Miloše Doležala podařilo v poslední době dostat do povědomí širší veřejnosti. Dalším kamínkem do mozaiky rostoucí úcty k němu bude o tomto víkendu (v sobotu 25. února 2017 ve 14 hodin) odhalení sochy Josefa Toufara v zatopené Zahrádce.