Havlíčkův Brod neprodal pozemky v zóně, investor nabídl málo peněz

14.12.2016    Právo    Strana 10    Jižní Morava - Vysočina    (ČTK)       

Zastupitelé Havlíčkova Brodu neschválili prodej 1,7 hektaru pozemků v průmyslové zóně u letiště, protože za něj investor nabídl málo peněz. Za metr čtvereční chtěl zaplatit 100 korun, zatímco podle znaleckého posudku je jeho hodnota 750 korun. Město už ale jedná s dalšími zájemci, řekl včera místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).

            „Za stokorunu nemůže město tyto pozemky prodávat, to by se chovalo nehospodárně,“ uvedl Jůzl. Cena by podle něj sice mohla být o něco nižší, než je znalecký posudek, ale jen v případě, že by šlo o zajímavého investora, který by se zavázal postavit podnik s významným počtem pracovních míst.

            Pozemek je součástí rozlehlého areálu bývalých kasáren u letiště, který dostala radnice před lety od armády, a postupně ho rozprodala podnikatelům. Městu zůstalo místo se čtyřmi problematickými armádními budovami. „Všechno se zbouralo, upravilo a připravilo jako zelená louka pro investora,“ připomněl Jůzl. Dotaženy tam jsou i technické sítě. Náklady spojené s těmito úpravami ale zvýšily cenu pozemku. K růstu zájmu o tento pozemek podle místostarosty přispěla příznivá hospodářská situace v Česku. Město vyjednává s místními podnikateli a se zahraničním investorem. Nezaměstnanost ve městě je teď nízká. Havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS) ale řekl, že se ekonomický cyklus opakuje a přijde doba, kdy míra nezaměstnanosti zase půjde nahoru. „Pak by bylo dobré, abychom tady ty pracovní podmínky měli vytvořené,“ řekl.

            Podle údajů ministerstva práce byla v listopadu nezaměstnanost v Havlíčkově Brodě 3,6 procenta. Práci hledalo 541 lidí, úřad práce v tomto městě přitom evidoval 527 volných pracovních míst.