Jen o víkendech? Žďárští řeší omezení pohotovosti

Téma: KDU - ČSL    14.3.2016    Mladá fronta DNES    Strana 16    Vysočina    Jiří Bárta       

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Žďárská poliklinika zatím lékařskou pohotovost neomezí. Radní se na posledním jednání neshodli na žádné variantě. Rozhodnutí o omezení lékařské pohotovostní služby by mělo padnout na konci dubna.

Okresní město s 22 tisíci obyvateli je ve specifické situaci, jelikož nemá nemocnici. Ta funguje i s urgentním příjmem a dětskou pohotovostí v sousedním Novém Městě na Moravě. „Zajímali jsme se o návštěvnost v jednotlivých dnech a měsících a vyhodnocovali jsme celkovou efektivitu pohotovosti na poliklinice,“ řekl místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).
Radní debatovali o několika variantách. Jako neprůchozí se ukázalo pouze úplné zrušení pohotovosti. Mnohem pravděpodobnější je omezení služby na pátek a víkendové dny, případně víkendy a svátky.Město na provoz přispívá podle starosty Zdeňka Navrátila (Žďár - živé město) částkou 1,67 milionu korun ročně. „Provoz stojí ročně kolem dvou milionů korun. Zhruba 400 tisíc získá poliklinika na poplatcích a od pojišťoven,“ bilancuje Michal Hubert Zrůst, ředitel polikliniky a zastupitel za ČSSD.
Omezení pohotovosti se Zrůst brání. „Jako manažer zdravotnického zařízení ve městě, kde není nemocnice, s omezením lékařské péče nesouhlasím. Tento názor zastávám dlouhodobě a i data ukazují na potřebnost tohoto oddělení v našem městském zdravotnickém zařízení,“ říká ředitel.
Vedení města naopak zvažované omezení hájí právě statistikami. „Od září 2014 do září 2015 byli v pracovních dnech průměrně ošetřeni tři pacienti. O víkendech a svátcích je to průměrně 15 pacientů. Pokud bychom zrušili pohotovost v pracovních dnech, byla by eventuální roční úspora 400 až 500 tisíc korun, které bychom mohli věnovat na zdravotní služby polikliniky v jiných směrech,“ řekl Klement.
Podle statistik polikliniky v roce 2014 prošlo pohotovostí přes 2 300 a v loňském roce více než 2 500 pacientů. „Chci zdůraznit, že pro mě je každý pacient důležitý, každý si zaslouží lékařskou péči. Dle mého názoru nelze stavět na misky vah ,ušetřené‘ finanční prostředky a zdraví lidí. Nikdy nikdo neví, kdy bude takovouto péči potřebovat,“ argumentuje ředitel Zrůst.
V nejrůznějších diskusích se objevily narážky na kvalitu poskytované péče. „Oficiálně nemám žádnou stížnost. Aby se některé záležitosti a činnosti změnily a zlepšily, od ledna je tu nový garant oboru - doktor Vencálek. Na LPS slouží kvalitní atestovaní lékaři a zkušené zdravotní sestry,“ podotkl Zrůst.
V zastupitelstvu se dá ohledně pohotovosti očekávat bouřlivá diskuse. „S omezením zásadně nesouhlasím. Když má město peníze na x koordinátorů, musí najít peníze i na tuto službu,“ reagovala opoziční zastupitelka a předsedkyně finančního výboru Dagmar Zvěřinová (ČSSD) s narážkou na nově vytvořená místa na radnici. „Možná je to nesystémové řešení v kraji, ale je to dané tím, že Žďár nemá nemocnici,“ dodává.
Bývalá starostka si představuje, že o tak důležité věci by měli mít lidé možnost vyjádřit svůj názor v anketě. „V tomto případě o anketě neuvažujeme,“ reaguje ale místostarosta Klement.
Ve stávajícím režimu bude pohotovost na poliklinice pokračovat minimálně do poloviny letošního roku.

***

Fakta Pohotovost ve Žďáře

Pohotovost (LPS) aktuálně funguje v pracovní dny od 17 do 21 hodin, o víkendech a svátcích od 8 do 21 hodin. Pacienty s podezřením například na zlomeniny posílá lékař do novoměstské nemocnice, protože na poliklinice není v době pohotovosti v provozu rentgen. Jde maximálně o 10 procent příchozích.