Josef Herbrych: Co přinese dostavba Dukovan?

Dobré zprávy o jaderné energetice přicházejí z našeho regionu, ty špatné od státu. Tak to vidím jako člen nové krajské komise pro výstavbu jaderného zdroje v lokalitě Dukovany. Stát je opatrný, až liknavý, a jeho postoj k plnění Státní energetické koncepce nic nepřináší.

Marně čekáme, až jasně řekne: „Chceme energetickou základnu Česka stavět na využití jádra.“ A na druhé straně je v regionu vidět odhodlání hlavně Energetického Třebíčska a jeho partnerů záměr dostavby Dukovan dotáhnout do konce.
(číst celý článek)

Rozšíření elektrárny přitom kromě energetické soběstačnosti Česka po roce 2035 může také výrazně podpořit ekonomiku regionu. Měly by se stavět lepší silnice, přizpůsobené přepravě komponentů, a bude i poptávka po tisících stavbařů a zájem o práci místních firem.  Pro Třebíč a další města či obce v okolí to může znamenat větší poptávku po bytech, školách, zdravotních zařízeních, sportovištích a podobně, jak to prezentovala i jedna z firem, která by se ráda o zakázku ucházela.

Lidé na Třebíčsku se s elektrárnou naučili žít, přestože to pro mnohé nebylo zpočátku snadné. Poznali ale, že chuť a snaha dohodnout se na spolupráci může přinášet výhody oběma stranám. Snad to pochopí i stát. 

(článek byl zaslán do červnových Novin Kraje Vysočina)