Klášter je připraven vyslyšet slova papeže a přijmout rodinu běženců

Téma: KDU - ČSL    8.9.2015    Mladá fronta DNES    Strana 15    Vysočina    Radek Laudin       

Ve farnostech na Vysočině se začíná probírat nedělní výzva papeže Františka, aby každá z nich přijala jednu uprchlickou rodinu.
Téma nelegální migrace už se chystá otevřít i hejtman na bezpečnostní radě kraje.

VYSOČINA Neváhal, nevyhýbal se odpovědi a jako jeden z mála mluvil konkrétně. Opat Jáchym Jaroslav Šimek potvrdil, že jsou v želivském klášteře nachystáni přijmout nedělní papežovu výzvu.
„Určitě jsme této otázce otevřeni. Když bude potřeba, jsme připraveni přijmout uprchlickou rodinu,“ prohlásil opat.
To duchovní správce číhošťské farnosti Tomáš Fiala nechává na České biskupské konferenci (ČBK), jak se přijímání rodin bude dále vyvíjet. „Já to nechci komentovat.“
Podle polenského děkana Zdeňka Krčka je papežova výzva perfektní gesto. „Ale záleží na domluvě ministrů s církví,“ upozornil.Vikář z pelhřimovské farnosti Vojtěch Vágai také soudí, že příjem rodin bude řešit přímo biskup v rámci diecéze.
„Ve věci uprchlíků celou složitou problematiku sledujeme, abychom připravili podmínky pro přijetí slov papeže Františka, která adresoval celé Evropě,“ sdělil včera David Mikuš, sekretář biskupa Vlastimila Kročila z Českých Budějovic.
Pod toto biskupství spadá západní část kraje. A ještě větší kus Vysočiny patří pod brněnské biskupství. Jeho mluvčí Martina Jandlová uvedla, že pro tyto účely zřizují Diecézní charitu. A podle další, „charitní“ mluvčí bude záležet možný příjem rodin na jednotlivých farnostech. „Ale dokud běženci nepožádají o azyl a není jim uděleno povolení k pobytu, nedostanou se do nich. Nemůžu však mluvit za farnosti,“ konstatovala mluvčí Diana Tuyet-Lan Kosinová. Některé farnosti se podle ní už zapojují do materiálních sbírek, které charita vyhlásila na pomoc uprchlíkům. A pokud by ČBK charitu požádala, zprostředkovala by umístění rodin do farností.
Biskupové už v červenci společně prohlásili, že vyzvou svoje farnosti a sbory k tomu, aby po dohodě s místními samosprávami, charitami a diakoniemi mezi sebe přijaly rodiny křesťanských migrantů.
„Jsme připraveni aktivně pomáhat v jejich integraci a vytvořit tím prostor pro obohacení naší společnosti. Zároveň jsme otevřeni hledání dalších možných forem pomoci,“ uvedli v prohlášení.

Do řešení problému se zapojují také tři zařízení pro děti

Tématem nelegální migrace už se průběžně zabývá hejtman i s celou krajskou radou sociálních demokratů. V tuto chvíli pracují především s informacemi policie.
„Téma připravenosti všech složek státní správy v regionu i samosprávy otevře hejtman Jiří Běhounek na nejbližším jednání bezpečnostní rady kraje 14. října,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.
Do procesu umísťování běženců jsou podle ní zapojována tři vhodná krajská zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.
„Jejich kapacita je omezená. Ale situace v případě Kraje Vysočina není zatím závažná, nejsme hraničním krajem a nejsme ani cílovou destinací,“ dodala.
Krajský opoziční zastupitel Josef Mach (KDU-ČSL) pevně věří, že stále se zvětšující příval uprchlíků nezůstane stranou dnešního jednání zastupitelstva na hejtmanství.
„Sociální komise a celkově kraj se tou problematikou bude muset jistě zabývat. Je to veliké politikum. Bude se řešit i dál v obcích. Jen sám stát toto nevyřeší,“ doplnil Mach.