Komplexní dlouhodobé stanovisko KDU-ČSL ke kamennému hospici

Vnímáme paliativní péči jako celek a nechceme rušit žádné její formy, které na Vysočině dobře fungují. Jen se domníváme, že spektrum nabídek péče o umírající bude kompletní, až i na Vysočině vznikne kamenný hospic – a je jedno, kdo ho postaví. To dlouhodobě zdůrazňují krajský předseda KDU-ČSL Vít Kaňkovský i předseda lidoveckých zastupitelů Kraje Vysočina Jaromír Kalina.

Chceme tím dát najevo, že neděláme žádnou revoluci v sociálním systému. S povděkem jsme kvitovali vznik Strategie paliativní péče v našem kraji. Jediné, co nás mrzí, že jsme v jinak dobře připraveném dokumentu nenašli jasnou odpověď na to, zda se na Vysočině společně pokusíme o kamenný hospic, nebo ne. To je celé,“ vysvětluje lékař a poslanec Vít Kaňkovský.

Kamenný hospic se pravidelně umisťuje v čele žebříčků veřejných fór Jihlavy i Kraje Vysočina. I aktivita sdružení Mezi stromy se setkala s pochopením, řada lidí je podpořila nejen finančně. Nepopírám rizika projektu, ale jsou tu nadšenci, kteří už do svého úsilí leccos investovali. A bylo by fér jim říct, zda mají šanci pokračovat dál, anebo jim říct, ať si hospic vybudují sami kdekoli, třeba i mimo Vysočinu,“ doplňuje náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina.(číst celý článek)

Celý problém spočívá v tom, že i kdyby Kraj Vysočina nebyl investorem kamenného hospice, tak se ho stát jako poskytovatel dotací bude ptát, zda s tímto zařízením souhlasí a zda je ochoten ho začlenit do „své“ sítě sociálních služeb. Pokud kraj řekne „ne“ a navíc hodlá budovat další paliativní lůžka ve svých nemocnicích, pak pojišťovny pro Vysočinu „zastropují“ své platby v této oblasti a projekt nemá životaschopnost, ani kdyby se na něj mezi lidmi vybralo 100 milionů korun.

Pokud politická vůle nebude, ani my nebudeme hospic prosazovat. Ale my bohužel nevíme, jestli bude nebo nebude. V  mediální svodce k tématu jen žasneme, jak se názory regionálních politiků bez uvedení důvodu během tří let mění směrem k negativnímu postoji a jak se místo racionálních argumentů objevují bonmoty typu „kamenný hospic patří do doby kamenné“,“ dodává Vít Kaňkovský. Jako příklad uvádí záznam volební besedy Jihlavských listů z 30. září 2016: jasně pro ANO, ODS, Zelení + TOP 09, pro za určitých podmínek KSČM a ČSSD.

Nejprve se někteří vymlouvali na lokalitu, pak se vymlouvali na spoluúčast města a potom na to, že nejsou dotace. A když se leccos vyřešilo a stát dokonce vypsal extra dotační titul pro kamenné hospice v Karlovarském kraji a v Kraji Vysočina (poslední dva kraje v ČR, kde hospic není), tak se hledají další výmluvy, proč to nejde. Asi někdo nemá odvahu říct: „Mě vlastně ti umírající nezajímají, protože ti už mi hlasy nepřinesou“,“ uzavírá Jaromír Kalina.