Místo stadionu zatím vzniklo pouze provizorní parkoviště

Telčští by v Hradecké ulici rádi postavili parkovací dům.

Než vytvoří projekt, má postačit štěrk

Telč – Chtěli by tam zelený park, parkovací dům a třeba i amfiteátr. Momentálně přibylo ale jen trochu štěrku a cedule: Placené parkoviště. Řeč je o místě v Hradecké ulici v Telči, kde dříve bývala ledová plocha pro bruslaře. Jak s prostorem po bývalém zimním stadionu naložit, řeší město už delší dobu. Diskusi měli posunout studenti architektury z rakouského Kremsu.

„Chtěli jsme získat pohled zvenčí,“ vyjádřil se tehdy starosta Telče Roman Fabeš (SNK ED), proč začínající architekty město oslovilo.

            U studentů, stejně jako předtím u obyvatel, zvítězila varianta parku, který na místě byl původně, a vedle něj by mohl stát parkovací dům. Ten by město ocenilo hlavně proto, že by dostalo množství aut z náměstí. „Je to jeden z dalších podkladů pro definitní řešení, ale budeme s ním dál pracovat,“ dodal k výstupu studentů Fabeš. Město ale nejdříve musí zlikvidovat betonovou plochu, pod níž je chladicí potrubí, a to ho bude stát nemalé peníze. Zástupci Telče se proto rozhodli, že než vznikne definitivní projekt revitalizace území, místo využijí k parkování.

            „V pondělí bylo parkoviště částečně vysypáno štěrkem a bude od 7 do 14 hodin zpoplatněno,“ uvedl místostarosta Telče Pavel Komín (KDU-ČSL). Dodal, že rozšíření parkovacích míst ve městě se hodí především proto, že už začala turistická sezona a v souvislosti s tím bylo omezeno parkování na náměstí Zachariáše z Hradce. Na téma, co v prostoru po bývalém zimním stadionu vytvořit, město v minulosti uspořádalo i anketu a vybídlo místní obyvatele, aby podali své konkrétní návrhy na přestavbu. „Vesměs se opakovalo to samé. Parkoviště, dopravní hřiště, byly tady i nápady na malý amfiteátr či tržnici a park,“ zrekapituloval už dříve Fabeš. Na místě stadionu je teď i provizorní skatepark, který město nechce úplně zrušit.

            Dočasné parkoviště má sloužit turistům i zaměstnancům firem, které mají provozovny v blízkosti areálu. Ti budou za parkování platit paušální celoroční poplatek. Ostatní mají třicet minut stání zdarma, pokud se zdrží hodinu, zaplatí 10 korun a za každou další hodinu jim bude přičtena další desetikoruna až do výše celodenního parkovného v hodnotě 60 korun. Více motoristé za den stání nedají. Stejná taxa platí pro parkoviště ve Svatoanenské ulici. Jak ale uvedl jednatel Služeb Telč Radovan Bock, na některých dalších parkovištích ke zdražení dojde.

Téma: KDU - ČSL    4.5.2016    Jihlavský deník    Strana 1    Titulní strana    IVANA HOLZBAUEROVÁ