Místostarosta Klement už poosmé zve na charitativní běh

Žďár nad Sázavou – Už osmý ročník charitativního běhu městem letos spolupořádá místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement (za KDU-ČSL). Akce s názvem „Pohybem k naději“ navazuje na úsilí sportovce Terryho Foxe, který se i se zhoubným nádorem kostí vydal napříč Kanadou, aby vybral víc peněz na výzkum rakoviny.

Josef Klement si od mládí prošel žďárským hokejem, fotbalem a basketbalem. Na vysoké škole dokonce cvičil taekwondo, později ve Žďáře působil i jako trenér florbalu a místostarosta Orla. „Rád sportuji, hlavně jezdíme s rodinou na kole. A chtěl bych, aby se dnes dařilo děti a mládež dostávat ven a vést je k aktivnímu pohybu. Ten je totiž i prevencí řady civilizačních chorob včetně rakoviny,“ vysvětluje místostarosta a otec tří dětí.

Smyslem akce je sbírka na výzkum rakoviny a podpora vybraných dětských a onkologických oddělení nemocnic. Za sedm let „Běhů“ se zúčastnilo asi dva tisíce lidí a dohromady se vybralo téměř 100 tisíc korun. Akci podporuje i vysočinská KDU-ČSL, která ji začlenila do svých grantových akcí.

Letošní ročník se uskuteční v pátek 2. 6. - v 15 hodin je registrace a v 16 hodin start. Jak Josef Klement zdůrazňuje, přijít může opravdu každý. „Nechceme dělat závody na trhání rekordů, spíš si chceme připomenout osud Terryho Foxe. Proto také se běh a chůze odehrávají spíš na symbolické délce 1500 metrů, cyklisté a inlinisté pak mají o něco delší trať,“ dodává místostarosta. (číst celý článek)

Charitativnímu pojetí akce odpovídá i rozdělování „cen“ – oceněn tak je například nejstarší účastník (88 let!), člověk s handicapem, účastník z nejvzdálenějšího místa (zatím vede účastník z USA a JAR) a největší skupina příchozích. Samotný fyzický počin doplňuje doprovodný program v podobě hudebního vystoupení, občerstvení, malování či skákacího hradu. Běhu pro dobrou věc se v průměru účastní 200 až 400 lidí, jde o vhodnou akci pro rodiny, dokonce i kočárky jsou na trase vítány.

Terry Fox byl nadějný kanadský sportovec, kterého v mládí postihl zhoubný nádor kostí. V nemocnici zjistil, jak málo peněz putuje na výzkum léků proti rakovině, a rozhodl se běžet maraton napříč Kanadou. Nakonec ho bohužel nedokončil, ale jeho odkaz zůstal. Od roku 1981 se po celém světě pořádají podobné běhy, jejichž výtěžek podporuje onkologická centra.