Nález Ústavního soudu není respektován - zaměstnanec z Vysočiny musí opět k soudu

Třebíč, 27.1.2016 – Ústavní soud se před Vánoci zastal ve zcela precedenčním rozhodnutí  zaměstnance z Vysočiny ve sporu ohledně neustálého prodlužování pracovního poměru na dobu určitou. Po více než měsíci od vydání tohoto rozhodnutí, však zaměstnanec nemá zpátky práci, a musí opět k soudu a domáhat se dlužné mzdy.

Lukáš Komárek pracoval od roku 2009 ve firmě z Třebíčska vyrábějící vzduchové filtry. Ta mu více než dva roky prodlužovala smlouvu na dobu určitou, vždy o několik měsíců. Když se Komárek obrátil na firmu, že by podle zákoníku práce chtěl změnit poměr na dobu neurčitou, situace se vyhrotila. Nakonec firma Komárkovi znemožnila chodit do práce.

Následovaly čtyři roky soudních sporů. Okresní soud v Třebíčí rozhodl ve prospěch zaměstnance, Krajský soud v Brně a Nejvyšší soud naopak ve prospěch zaměstnavatele. Po celou tuto dobu vedení soudních sporů měl Komárek problém najít si práci. Z právního hlediska totiž nebylo jasné, zda je stále zaměstnancem firmy, nebo ne. I když Ústavní soud Komárkovi jeho stížnost zamítl, odůvodnění mu dalo za pravdu a rozseklo patovou situaci. Podle Ústavního soudu trval jeho pracovní poměr i nadále a překlopil se na poměr na dobu neurčitou.

„Konečně to po čtyřech letech nejistoty znamená, že jsem zaměstnaný a budu snad žít normálním životem. Oslovím svého zaměstnavatele a rád bych nastoupil znovu do práce,“ reagoval na nález soudu Komárek. Svého zaměstnavatele skutečně opakovaně oslovil, avšak dostalo se mu pouze sdělení, že věc je uzavřena a že o nabídce práce pro něj firma neuvažuje.

Tento postoj zaměstnavatele způsobuje Lukáši Komárkovi existenční potíže. Úřad práce s ohledem na vydaný nález přezkoumává jeho možné vyřazení z evidence uchazečů o podporu v nezaměstnanosti s odůvodněním, že je přeci stále zaměstnán. Navíc je zde reálná možnost, že bude nucen vrátit podporu v nezaměstnanosti vyplacenou v minulých čtyřech letech. Aby toho nebylo na vyučeného seřizovače málo, tak musí hradit soudní poplatky v dalším soudním řízení o náhradu mzdy.

„Je toho nyní na nás hodně, velikou oporou je mi moje manželka. Domníval jsem se, že velká nadnárodní firma, která se zaštiťuje etickými kodexy chování, se k rozhodnutí Ústavního soudu postaví férovějším způsobem. Navíc pokud je mi známo, tak zaměstnavatel pobírá nemalé státní dotace na podporu zaměstnanosti od státu, proto bych předpokládal, že jednou z podmínek pro poskytnutí státních dotací bude dodržování zákoníku práce.“ Pro úplné osvětlení svízelnosti celého stavu věci, je třeba dodat, že manželka Lukáše Komárka je drobnou živnostnicí a ve společné domácnosti se starají o malé dítě.

Za situace, kdy je Lukáš Komárek vystaven nastalým těžkostem, tak neuvažuje o tom, že by svůj boj za dodržování zákoníku práce vzdal. „Stále věřím v to, že Česká republika je právní stát a že se spravedlnosti domohu. Je samozřejmě otázkou, jak dlouho bude celé nové soudní řízení trvat. Současně jsem se dohodnul, se svým právním zástupcem Luboš Klimentem, že mě bude zastupovat i v tomto novém řízení. V tom ukončeném soudním řízení jsme spolu v minulých čtyřech letech prošli celou soudní soustavou, tak snad budeme opět úspěšní“.

„Vzhledem k tomu, že nebylo dosaženo jakékoli dohody ohledně dalšího zaměstnání klienta a také ohledně vyplacení náhrady mzdy, připravil jsem z pokynu klienta příslušnou žalobu na náhradu mzdy. Dne 27.1.2016 bylo toto podání klientem osobně doručeno Okresnímu soudu v Třebíči. Z mého pohledu se jedná o souboj Davida s Goliášem, tedy vyučeného seřizovače z Vysočiny a velké nadnárodní firmy s miliardovými obraty. Přes všechno, co se obecně o justici píše, tak jsem přesvědčen o tom, že se klientovi u Okresního soudu v Třebíči dostane zastání a nález Ústavního soudu bude naplněn v praxi,“ uvádí Mgr. et Bc. Luboš Kliment.

Mgr. et Bc. Luboš Kliment

právní zástupce pana Lukáše Komárka

kontakt: kliment@akkliment.cz,

tel: 776233879