V bývalé obchodní akademii by s využitím dotací vznikl azylový dům, říká Čeněk Jůzl

Havlíčkův Brod - Havlíčkobrodská radnice zřejmě po letech našla nové využití pro bývalé sídlo obchodní akademie v ulici U Trojice. Historická budova by mohla sloužit jako sociální zařízení, do kterého by se nejspíše přestěhoval azylový dům pro matky s dětmi. A dům by zůstal městu.

Novému budoucímu využití by paradoxně mohl pomoci zákon o sociálních službách. „Mimo jiné podstatně zpřísňuje podmínky pro provoz azylových domů. A ten, který v Brodě Charita už dvě desetiletí provozuje, by je nesplnil,“ vysvětlil místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL). Zařízení musí mít přísnější požární předpisy, bezbariérový přístup a nehořlavé stropy.

Sama Charita se i proto už na vedení města obrátila s prosbou o vybudování domu nového. V bývalé obchodní akademii vzniklo 14 bytů, nové sídlo by tu získala i sama Oblastní charita. Náklady by ale byly vysoké - odhady hovoří o 80 milionech korun. „Ministerstvo práce a sociálních věcí by mohlo přispět až devadesátiprocentní dotací, což by bylo skvělé,“ upozornil Čeněk Jůzl. Číst dál můžete po kliknutí zde.

Babišův střet zájmů ve zdravotnictví. Promlouvá lékař a poslanec od lidovců

ROZHOVOR „Střet zájmů v oblasti zdravotnictví je u pana ministra financí očividný. A jeho snahy postupně navyšovat svůj vliv ve zdravotních pojišťovnách hodnotím i jako jev velmi nebezpečný,“ říká zkušený lékař, poslanec a místopředseda výboru pro sociální politiku Parlamentu ČR Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). K pravděpodobnému vývoji v České politice pak ještě uvádí: „Pan prezident Zeman i pan vicepremiér Babiš jsou oba pragmatici a uvědomují si, že se v nadcházejícím období při volbách budou vzájemně dost potřebovat. Proto ty jejich tanečky a vzájemné pochlebování.“

Ministr financí Andrej Babiš zvláště před krajskými volbami prohlašoval, že bych chtěl udělat pořádek v hospodaření krajských nemocnic. A dostal se proto do sporu i s bývalým ministrem zdravotnictví Němečkem. Měl Babiš pravdu, skutečně tam státu i nám daňovým poplatníkům utíkají peníze? Na druhou stranu je poměrně známo, že ministr financí má své podnikatelské aktivity i ve zdravotnictví. Jak na celou tuto záležitost pohlížíte? 
 

Podobná prohlášení pana ministra Babiše slýcháme velmi často a musím říct, že jako lékaře, který takřka celou svou profesní kariéru pracuje v krajských nemocnicích, mi podobná tvrzení vadí. Jistě všichni víme o odstrašujících případech v některých krajích z minulosti, určitě ani dnes není všechno z hlediska ekonomiky krajských nemocnic bezproblémové. Rozhodně bych ale přivítal, kdyby se vždy hovořilo o konkrétních příkladech a nešlo jen o obecné, přitom ale tvrdé narážky, které pak házejí špínu na všechny krajské nemocnice. A střet zájmů? Ten je u pana ministra financí očividný, což například z hlediska jeho snahy postupně navyšovat svůj vliv ve zdravotních pojišťovnách vnímám i jako jev velmi nebezpečný.

Havlíčkův Brod neprodal pozemky v zóně, investor nabídl málo peněz

14.12.2016    Právo    Strana 10    Jižní Morava - Vysočina    (ČTK)       

Zastupitelé Havlíčkova Brodu neschválili prodej 1,7 hektaru pozemků v průmyslové zóně u letiště, protože za něj investor nabídl málo peněz. Za metr čtvereční chtěl zaplatit 100 korun, zatímco podle znaleckého posudku je jeho hodnota 750 korun. Město už ale jedná s dalšími zájemci, řekl včera místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).

            „Za stokorunu nemůže město tyto pozemky prodávat, to by se chovalo nehospodárně,“ uvedl Jůzl. Cena by podle něj sice mohla být o něco nižší, než je znalecký posudek, ale jen v případě, že by šlo o zajímavého investora, který by se zavázal postavit podnik s významným počtem pracovních míst.

Neslučujte třídy, děti se zhorší, říkají rodiče třeťáků

Ilustrační fotoJihlava – Rodičům žáků třetích tříd jihlavské základní školy Nad Plovárnou se nelíbí, že se mají třetí ročníky od příštího školního roku sloučit. V praxi to znamená, že se jedna ze tří tříd bude muset rozdělit na dvě poloviny. První půlka se přidá k jedné třídě a ta druhá k druhé.

„Na schůzkách se současnou ředitelkou a nastupujícím ředitelem nám bylo sděleno, že jde jen o ekonomický problém a pokud by záleželo na vedení školy, třídy by neslučovalo. To byl důvod, proč jsme chtěli, aby se věcí zabývala rada města. Více žáků, v tomto případě dvakrát třicet dětí místo třikrát dvacet, ve třídě omezuje individuální přístup učitele a sloučení bývá často důvodem vzniku šikany. Příchozí děti si musí zvykat na novou učitelku 
a naruší to kolektiv," poznamenal jeden z rodičů žáka ve třetí třídě Petr Piáček. Ten byl vybrán také jako zástupce rodičů za 3.C
a konzultoval celou situaci spolu se dvěma dalšími rodiči se zástupci města. Ti věc projednají na čtvrteční radě.

„Podle mého názoru se jedná čistě o záležitost školy. Je nezávislou institucí 
a slučování tříd je běžná praxe, i když je pochopitelné, že si rodiče přejí, aby tomu tak nebylo," okomentoval problém náměstek primátora pro úsek školství Milan Kolář (Forum Jihlava).

Vedení města do vnitřních záležitostí školy nezasahovalo ani v minulosti. „Nezaznamenal jsem ani žádné jiné město, které by se do podobné věci vměšovalo. Je to čistě kompetence ředitele," dodal vedoucí jihlavského odboru školství Tomáš Koukal. Dle slov ředitelky ZŠ Nad Plovárnou Heleny Hinkové je slučování tříd běžnou praxí, ve které neshledává velký problém.

Společné prohlášení starostů k úložišti radioaktivního odpadu v lokalitě Horka

Starostové všech obcí lokality Horka se setkali v neděli 17. července v 19 hodin v obci Budišov, a to na základě páteční tiskové konference ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Schůzky se zúčastnil i ředitel SÚRAO Jiří Slovák a zástupci spolku Zdravý domov Vysočina. Starostové vydali toto společné prohlášení.

Starostové všech dotčených obcí nesouhlasí s prohlášením pana ministra, které se týká zúžení počtu prozkoumávaných lokalit a které chce navrhnout vládě ČR k případnému schválení. Lokalita Horka projevuje nesouhlas s průzkumy a hlubinným úložištěm přes 12 let všemi možnými prostředky a obce podpořily podání žaloby prostřednictvím hnutí Calla. Nelze tedy tvrdit, že se obce lokality Horka nepřipojily k žalobám na rozhodnutí MŽP.

Toto náhlé, byť pouze ve stadiu úvah pana ministra, případné zúžení počtu prozkoumávaných lokalit všichni zástupci obcí považují už nyní za diskriminační a netransparentní. Kdyby takový návrh byl skutečně schválen vládou, k čemuž pevně věříme, že nedojde, popíral by původně stanovená pravidla pro vyhledávání vhodné lokality a definitivně by ukončil jakýkoliv dialog a důvěru v proces.

Starostové dnes byli v tomto směru ubezpečeni ředitelem SÚRAO Jiřím Slovákem, že průzkumné práce letos proběhnou ve všech 7 lokalitách ČR. Případné další průzkumy budou probíhat pouze za předpokladu souhlasu obcí. Lokalita Horka nedá souhlas s průzkumy ani s vybudováním úložiště. Bude-li kritériem dalších průzkumů podání či nepodání žalob, jsme připraveni žalobu okamžitě podat.

v.r. Petr Piňos – Budišov, Zdeněk Souček – Rudíkov, Markéta Šulová – Oslavička, Olga Voborná – Rohy, Josef Mezlík – Vlčatín, Pavel Janoušek – Oslavice, Bohuslav Ludvík – Osové, Ludmila Jelínková – Nárameč, Stanislav Jaša – Hodov.

Stavba útulku se odkládá

Psí útulek v Třebíči zůstane v provizoriu v areálu zámku dalšího půl roku. Radní zrušili tendr na dodavatele stavby nového psince a dohodli se s majitelem pozemku, kde funguje současné zařízení, na odkladu stěhování. Nyní budou hledat možnost úspor. Informoval o tom starosta Třebíče Pavel Janata (KDUČSL). Situaci vyvolaly výsledky nedávno ukončeného výběrového řízení na stavbu nového útulku, který má vzniknout v zadní části areálu technických služeb na ulici Hrotovická. Tendru se zúčastnili čtyři zájemci a vítězná nabídka, 16,2 miliónu korun bez DPH, přinesla radnici nepříjemné překvapení. V rozpočtu totiž bylo na tuto investici vyčleněno – v souladu s letitým projektem – pouhých osm miliónů korun. „Předpoklad se ukázal od počátku mylný. Projekt jsme převzali z minulosti a nezkoumali jsme jej: až nyní jsme tak došli ke zjištění, že ta cena nikdy nebyla reálná,“ přiznal starosta. „Nyní musíme projednat možnost úspor s projektantem. Zákonné parametry přitom zařízení splňovat musí, takže možnosti slevy budeme hledat tam, kde to jde,“ poznamenal Janata.

Místo stadionu zatím vzniklo pouze provizorní parkoviště

Telčští by v Hradecké ulici rádi postavili parkovací dům.

Než vytvoří projekt, má postačit štěrk

Telč – Chtěli by tam zelený park, parkovací dům a třeba i amfiteátr. Momentálně přibylo ale jen trochu štěrku a cedule: Placené parkoviště. Řeč je o místě v Hradecké ulici v Telči, kde dříve bývala ledová plocha pro bruslaře. Jak s prostorem po bývalém zimním stadionu naložit, řeší město už delší dobu. Diskusi měli posunout studenti architektury z rakouského Kremsu.

„Chtěli jsme získat pohled zvenčí,“ vyjádřil se tehdy starosta Telče Roman Fabeš (SNK ED), proč začínající architekty město oslovilo.

            U studentů, stejně jako předtím u obyvatel, zvítězila varianta parku, který na místě byl původně, a vedle něj by mohl stát parkovací dům. Ten by město ocenilo hlavně proto, že by dostalo množství aut z náměstí. „Je to jeden z dalších podkladů pro definitní řešení, ale budeme s ním dál pracovat,“ dodal k výstupu studentů Fabeš. Město ale nejdříve musí zlikvidovat betonovou plochu, pod níž je chladicí potrubí, a to ho bude stát nemalé peníze. Zástupci Telče se proto rozhodli, že než vznikne definitivní projekt revitalizace území, místo využijí k parkování.

Na náměstí Republiky usedne muž se síťovkou

Žďár nad Sázavou

Radnice ve Žďáru nad Sázavou připravuje rekonstrukci dolní části náměstí Republiky v centru města. Zahrne opravu inženýrských sítí, rozšíření chodníků, stavbu opěrné zdi a výsadbu další zeleně. Přibudou také odpočinkové plochy s novým mobiliářem, jimž bude vévodit socha sedícího muže se síťovkou odkazující na tradiční výrobu ve městě, kde se síťové tašky ve 20. letech minulého století začaly vyrábět.

„Stavba si vyžádá z rozpočtu města náklady kolem 12 milionů korun,“ uvedl místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL). Nyní se koná výběrové řízení na dodavatele, kterému by město mělo předat staveniště v polovině června. Stavba by měla být dokončena během léta. Lokalita naváže na už zrekonstruovanou střední část náměstí Republiky také stylem mobiliáře.

Ani revoluce, ani exhibice, říká autor přestavby náměstí

V Třebíči se chystá zásadní rekonstrukce Karlova náměstí, jednoho z největších v republice. Vyjde na mnoho milionů korun a podílí se na ní úspěšný brněnský architekt Tomáš Rusín. Opozice už má k záměru výhrady.

TŘEBÍČ Desítky let se o tom jen mluví, teď přichází konkrétní kroky. Třebíčští radní postupně „pouštějí“ informace o tom, na jaké podobě rozsáhlé rekonstrukce hlavního Karlova náměstí se nakonec shodli architekt vzešlý z výběrového řízení, dopravní policisté a památkáři.
„Jsme nejdál za pětadvacet let. Máme závazné stanovisko památkářů, že můžeme jet dál v přípravě projektové dokumentace,“ řekla radní Marie Černá z hnutí Třebíč můj domov.
Nejcitelněji se změny promítnou do způsobu, jak mají osobní auta projíždět náměstí. Policisté totiž žádali zklidnění dopravy.
Přesun čeká autobusové zastávky, přibudou dvě nové kašny a blíží se konec veřejných záchodků pod zemí. Zůstanou trhy i prostor pro shromažďování. A ubudou parkovací místa. To vše v „kabátu“ z české žuly a kamene. Využije se stávající kamenná dlažba, která je ochozená, což jí dává punc autenticity.
Vedení města připravuje na pondělí 30. května ve velkém sále Fóra debatu s veřejností.
Předběhne je ovšem nejsilnější opoziční uskupení, hnutí Třebíč občanům! To bude vést diskusi s Třebíčany a pozvanými architekty na semináři už 25. května.

Kodet: Evropa potřebuje křesťanské hodnoty

Ve volebním roce přináší Deník sérii rozhovorů s lidmi, kteří byli u vzniku Kraje Vysočina. Dalším z nich je někdejší náměstek hejtmana Václav Kodet

Jihlava – Až budou na podzim voliči na Vysočině pročítat kandidátky, poprvé od vzniku kraje zde nenajdou jméno někdejšího náměstka hejtmana Václava Kodeta. „Po dlouhých letech v politice jsem se rozhodl víc věnovat práci a rodině. Politickou práci přenechám mladším a věřím, že ve volbách uspějí i beze mne,“ říká dlouholetý krajský předseda KDU­ČSL a současný šéf klubu lidovců v krajském zastupitelstvu.

* Jak se lesník dostane k politice?

U mě je to velmi jednoduché. Nevím, zda je vztah k politice dědičný, ale my jsme měli politiku v rodině. Se sourozenci jsme dávno před devětaosmdesátým rokem věděli, že otec byl za své politické aktivity zavřený. Díky tomu jsme politiku vnímali jinak než většinová společnost. Po osmdesátém devátém jsme se všichni sourozenci začali politicky angažovat. Pro nás to pochopitelně bylo v tehdejší lidové straně. Já jsem se postupně stal místopředsedou a předsedou okresní organizace, krajské volby v roce 2000 mě už zastihly ve funkci krajského předsedy KDU­ČSL. Měl jsem tedy na starosti organizaci voleb a sestavování kandidátek. A pak se to rozjelo.

* Do těchto prvních krajských voleb jste ale jako strana nešli samostatně. Proč?

V té době zde v zemi vládli sociální demokraté s tichou podporou ODS. Naše strana chtěla samozřejmě uspět, ale sama by to měla těžké. Vznikl proto projekt Čtyřkoalice. Náš tehdejší předseda Josef Lux postavil Čtyřkoalici jako hráz proti opoziční smlouvě. To byl geniální tah, který zafungoval, a Čtyřkoalice tak splnila svou historickou úlohu.