Neslučujte třídy, děti se zhorší, říkají rodiče třeťáků

Ilustrační fotoJihlava – Rodičům žáků třetích tříd jihlavské základní školy Nad Plovárnou se nelíbí, že se mají třetí ročníky od příštího školního roku sloučit. V praxi to znamená, že se jedna ze tří tříd bude muset rozdělit na dvě poloviny. První půlka se přidá k jedné třídě a ta druhá k druhé.

„Na schůzkách se současnou ředitelkou a nastupujícím ředitelem nám bylo sděleno, že jde jen o ekonomický problém a pokud by záleželo na vedení školy, třídy by neslučovalo. To byl důvod, proč jsme chtěli, aby se věcí zabývala rada města. Více žáků, v tomto případě dvakrát třicet dětí místo třikrát dvacet, ve třídě omezuje individuální přístup učitele a sloučení bývá často důvodem vzniku šikany. Příchozí děti si musí zvykat na novou učitelku 
a naruší to kolektiv," poznamenal jeden z rodičů žáka ve třetí třídě Petr Piáček. Ten byl vybrán také jako zástupce rodičů za 3.C
a konzultoval celou situaci spolu se dvěma dalšími rodiči se zástupci města. Ti věc projednají na čtvrteční radě.

„Podle mého názoru se jedná čistě o záležitost školy. Je nezávislou institucí 
a slučování tříd je běžná praxe, i když je pochopitelné, že si rodiče přejí, aby tomu tak nebylo," okomentoval problém náměstek primátora pro úsek školství Milan Kolář (Forum Jihlava).

Vedení města do vnitřních záležitostí školy nezasahovalo ani v minulosti. „Nezaznamenal jsem ani žádné jiné město, které by se do podobné věci vměšovalo. Je to čistě kompetence ředitele," dodal vedoucí jihlavského odboru školství Tomáš Koukal. Dle slov ředitelky ZŠ Nad Plovárnou Heleny Hinkové je slučování tříd běžnou praxí, ve které neshledává velký problém.

„Ani nevím, co bych k tomu měla víc říct. Letos nám ubylo hodně žáků a počet třeťáků se snížil na šedesát. Podle platné legislativy má být v jedné třídě třicet dětí. Je tedy nutné třídy sloučit," vysvětlila Hinková.

Podobný případ sloučení třetích ročníků se odehrál v roce 2012 i na jihlavské ZŠ Demlova. Tři třetí ročníky se musely sloučit ve dvě třídy. Stejná věc se stala na téže škole v roce 2016, kdy ze čtyř tříd druháků vznikly tři třídy třeťáků. Stejně tomu bylo v roce 2013 i v ZŠ T. G. M. Žižkova, kde byly tři třídy spojené po druhá třídě do dvou třetích tříd.

NA DRUHÉM STUPNI
Praxe slučování tříd je běžná především v případě pátých ročníky. To totiž část žáků základních škol odchází na víceletá gymnázia a tak se třídy rapidně zmenšují. Ke slučování páťáků každoročně dochází na ZŠ Otokara Březiny.

ZŠ Jungmanova v minulosti musela přistoupit 
i k několika sloučením dvou různých ročníků. Ve školním roce 2015 byla například od druhého pololetí spojena šestá s pátou třídou. Ke sloučení tříd ale škola přistupuje i v případě prvního stupně. Mnoho tříd však zde funguje i takzvaně na výjimku při počtu osmnácti žáků v jedné třídě.

Vedení ZŠ Nad Plovárnou se nejprve rozhodlo zrušit třídu 3.A. Rodiče žáků v této třídě se ale ohradili, proto byla třída, která se má rozdělit do dvou ostatních tříd, vylosována. Los padl na 3.C. V té má své dítě právě i Petr Piáček.

„Domnívám se, že slučování tříd na prvním stupni není vhodné, a to právě proto, že je tam silnější vazba mezi dětmi a třídním učitelem," zmínil Piáček 
s tím, že ho překvapuje, že město investuje do škol nemalé peníze, a pak by nedokázalo zafinancovat jednu třídu navíc. Oba případy jsou podle něj investicí 
do budoucnosti.

Zdroj: http://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/neslucujte-tridy-deti-se-zhorsi-rikaji-rodice-tretaku-20160727.html