KDU-ČSL: Podařilo se nám zjednodušit život jedné z nejzranitelnějších skupin naší společnosti

Tisková zpráva, 30. 6. 2017
Po roční, komplikované práci, byla Poslaneckou sněmovnou schválena novela Víta Kaňkovského a Jana Bartoška, která novelizuje zákon č. 329/2011 Sbírky o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Poslanci na přípravě novely úzce spolupracovali s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR.

„Je pro mě velkou radostí, že se po roční velmi intenzivní práci podařilo tuto novelu schválit. Zásadní snahou nás jako předkladatelů bylo zlepšení podmínek zdravotně handicapovaných ve smyslu přístupu k důležitým kompenzačním pomůckám. Jsem přesvědčen, že je naší povinností pomoci zdravotně handicapovaným se v co největší míře zapojit zpět do pracovního a společenského života, patří to ke známce vyspělé společnosti. Osobně jsem čekal, že tato iniciativa vyjde z pera Ministerstva práce a sociálních věcí, což se nestalo,“ řekl Vít Kaňkovský, poslanec a místopředseda Výboru pro sociální politiku.

Nejdůležitější změny, které novela přináší:

Jan Málek: Co přinesla vládní krize

   V květnu jsme byli svědky půtky, která se strhla mezi vládními stranami kvůli odvolání ministra Babiše. Jeho důvodem byly nejasnosti kolem Babišových korunových dluhopisů a podezření, že ponoukal „své“ novináře k psaní proti politickým oponentům.

   Svou neblahou roli zde sehrál i prezident. Když naznačil, že odvolání Babiše nepřijme, premiér velmi překvapivě podal demisi celé vlády. Pak ale prezident udělal politickou chybu, kdy se nechal zaslepit pomstychtivostí a místo přijetí demise přichystal pro premiéra ponižující představení. To vedlo premiéra ke stažení demise a k návrhu odvolat jen Babiše.

    S odstupem času vidíme, co tato přetahovaná komu přinesla. Miloš Zeman ztratil, když se ukázalo, že ve své zášti nedokáže moderovat situaci. A ponížením premiéra se mu snížila opora v ČSSD, která se více semkla kolem svého předsedy. Krize také odhalila silné pouto mezi Zemanem a Babišem. To paradoxně víc nahrává Babišovi, který prezidenta drží v šachu hrozbou, že ANO postaví vlastního prezidentského kandidáta, což by Zemana oslabilo. (číst celý článek)

Komplexní dlouhodobé stanovisko KDU-ČSL ke kamennému hospici

Vnímáme paliativní péči jako celek a nechceme rušit žádné její formy, které na Vysočině dobře fungují. Jen se domníváme, že spektrum nabídek péče o umírající bude kompletní, až i na Vysočině vznikne kamenný hospic – a je jedno, kdo ho postaví. To dlouhodobě zdůrazňují krajský předseda KDU-ČSL Vít Kaňkovský i předseda lidoveckých zastupitelů Kraje Vysočina Jaromír Kalina.

Chceme tím dát najevo, že neděláme žádnou revoluci v sociálním systému. S povděkem jsme kvitovali vznik Strategie paliativní péče v našem kraji. Jediné, co nás mrzí, že jsme v jinak dobře připraveném dokumentu nenašli jasnou odpověď na to, zda se na Vysočině společně pokusíme o kamenný hospic, nebo ne. To je celé,“ vysvětluje lékař a poslanec Vít Kaňkovský.

Kamenný hospic se pravidelně umisťuje v čele žebříčků veřejných fór Jihlavy i Kraje Vysočina. I aktivita sdružení Mezi stromy se setkala s pochopením, řada lidí je podpořila nejen finančně. Nepopírám rizika projektu, ale jsou tu nadšenci, kteří už do svého úsilí leccos investovali. A bylo by fér jim říct, zda mají šanci pokračovat dál, anebo jim říct, ať si hospic vybudují sami kdekoli, třeba i mimo Vysočinu,“ doplňuje náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina.(číst celý článek)

Lidovci: Kraj se tváří, jakože hospic ano, ale vlastně od něj dává ruce pryč

Ani po opakovaných urgencích nedostali během červnového (20.6.) zasedání zastupitelstva kraje zastupitelé za KDU-ČSL od vedení kraje jasnou odpověď na otázku, zda na Vysočině podpoří kamenný hospic. Hejtman jen sdělil, že „je to záležitost diskutovatelná“, a jeho náměstek Novotný opakoval, že schvalovaný materiál Strategie paliativní péče „není o hospici“.

„Ptám se na to, zda kamenný hospic vznikne jen za podmínek, že si jeho iniciátoři seženou peníze na investici a na provoz, jak se ve strategii píše,“ ptal se vedoucí klubu lidoveckých zastupitelů Jaromír Kalina. Hejtman Běhounek reagoval slovy, že se iniciátoři hospice musí rozhodnout sami. Přitom v klíčovém dokumentu na str. 33 se doslova píše, že kraj podpoří hospic „za podmínek, že budou zajištěny finanční prostředky pro investice i provoz“.

Kalinův kolega, lékař Vít Kaňkovský, ale dodal, že je to alibistické stanovisko. „Kraj nemůže zůstat stranou, protože 1) pokud sám chce další paliativní lůžka v nemocnicích, narazí na strop pojišťoven a ty pak hospic neproplatí. 2) i kdyby iniciátoři hospice získali dotaci, tak se stát kraje bude ptát, zda hospic podporuje a zda ho zařadí do sítě sociálních služeb,“ řekl Kaňkovský. Kvůli trvající neochotě vedení kraje zaujmout jasné stanovisko se pak většina zastupitelů KDU-ČSL zdržela hlasování. (číst celý článek)

Vít Kaňkovský vystoupil na konferenci o kvalitě zdravotnictví

Poslanec Vít Kaňkovský vystoupil v pondělí 12.6.2017 na konferenci "Výzvy pro kvalitu ve zdravotnictví 2017" v hotelu Pyramida v Praze.

Ve svém vystoupení seznámil přítomné s aktuálním stavem projednávání jeho poslanecké novely zákona č. 268/2014 Sb. o zdravotnických prostředcích, která má za cíl zjednodušit současný nevyhovující legislativní stav v oblasti servisu zdravotnických přístrojů a instruktáží pro práci s nimi.

„Pokud dojde ke schválení této poslanecké novely, ušetří zdravotnická zařízení nemalé finanční prostředky, které budou moci použít pro léčbu pacientů,“ uvedl poslanec Kaňkovský a dodal, že stejně tak dojde i k úspoře času zdravotnického personálu, což je v době, kdy zdravotnická zařízení bojují s personálním nedostatkem, neméně důležité.

 

Jan Matějů: EURO? Nespěchejme, není důvod

Čas od času se debatuje, kdy opustit českou korunu a přejít na EURO. Banky, finanční instituce i firmy, zejména ty, které obchodují se zeměmi platícími EURem, mají jasno: co nejdříve. I pro turisty by to bylo pohodlnější. Tak v čem je problém?

Po dlouhotrvajícím umělém oslabování koruny by výplaty, úspory či penze v poměru 1 EURO za 27 Kč z nás (skoro) všech udělaly žebráky. Stačí se podívat na ceny v zemích, kde je EURO. Proto si na přijetí EURa počkejme, až si koruna najde přirozenou a relativně stabilní kurzovou hladinu. Obecná shoda je, že vhodný kurz pro přijetí EURO je lehce pod 20 korunami.

Dalším důvodem je, že EURO způsobuje některým zemím tzv. eurozóny vážné hospodářské problémy. Zavedení jednotné měny totiž předpokládá alespoň přibližně stejnou hospodářskou vyspělost všech zemí. A pokud tomu tak není, je třeba mít další nástroje, jak rozdíly vyrovnat (např. společný státní rozpočet). Jelikož EURO prosadili politici a ne ekonomové, tak se tohle jaksi potlačilo. (číst celý článek)

Jaroslav Hrubý zve na 11. ročník Náměšťfestu. Zazní i iBůh

Náměšť nad Oslavou – Začínal pod pártystanem mezi hruškou a smrkem -  dnes je renomovaným festivalem s důrazem na začínající křesťanské kapely. A přitom není uzavřený, jeho mottem je „představit kulturu vycházející z podstaty křesťanství ve všech podobách, a to i tehdy, kdy byste to od ní vůbec nečekali“. Hlavním pořadatelem Náměšťfestu je předseda KDU-ČSL Třebíčsko Jaroslav Hrubý.

Letošní třídenní program začíná ve čtvrtek 15. června a skončí v sobotu 17. června. Úvodem k hudební části bude beseda s "Poutníkem po moravsko-české hranici" Markem Šalandou. Ten na jaře letošního roku přešel pěšky celou tuto trasu a snažil se hranici kopírovat co nejvěrohodněji. Objevil tak mnoho zajímavých míst, hranečníků, zaniklých cest a úvozů. O svém putování reportoval v Českém rozhlasu i televizi a nyní si ho můžete poslechnout naživo od 19 hodin v Kavárně Pohodička.

V pátek začíná v Zámecké jízdárně program od 19 hodin. Nejdříve vystoupí folk-rocková strážnická skupina Huménečko a poté Pavel Helan, autor hitu iBůh, se svými hosty. „Již při loňském ročníku dokázal tento hudebník a bavič skvěle rozproudit návštěvníky při svém zkráceném vystoupení, takže kdo neměl loni dost, ten si může v pátek večer poslechnout dvojitou dávku,“ avizuje Jaroslav Hrubý. (číst celý článek)

Vít Kaňkovský: Nebraňme vzniku kamenného hospice

Po jednání o kamenném hospici v Jihlavě se opět rozhořela diskuse kolem péče o nevyléčitelně nemocné. Zatímco lidé z Vysočiny se v anketách jasně vyjadřují pro hospic, někteří politici i lékaři proti němu vznášejí až ultimativní námitky. Jak z toho ven?

Většina zemí Evropy kombinuje tři typy péče o nevyléčitelně nemocné: 1) mobilní péče včetně ambulancí a stacionářů, 2) kamenné hospice a 3) oddělení paliativní péče v nemocnicích. Všechny tři fungují v Německu, Rakousku, Finsku, Švédsku... Někde kombinují jen první dvě varianty (Itálie) a někde jen terénní péči s nemocnicemi (Francie). (číst dál)

Místostarosta Klement děkuje za 16 tisíc, „vyběhaných“ pro onkologii

Žďár nad Sázavou - Místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement 2. června spolupořádal už 8. ročník charitativního běhu městem, který je spojen s humanitární sbírkou. Akce „Pohybem k naději“ navazuje na úsilí Terryho Foxe, který běhal napříč Kanadou i se zhoubným nádorem, aby vybral peníze na výzkum rakoviny.

„Atmosféra i počasí vyšly na jedničku. Letos do Žďáru zavítalo 353 aktivních účastníků! To je druhá největší účast v historii,“ neskrývá radost Josef Klement, sám milovník sportu, který si od mládí prošel žďárským hokejem, fotbalem a basketbalem. Na vysoké škole dokonce cvičil taekwondo, později ve Žďáře působil i jako trenér florbalu a místostarosta Orla.
(číst celý článek)

Josef Herbrych: Co přinese dostavba Dukovan?

Dobré zprávy o jaderné energetice přicházejí z našeho regionu, ty špatné od státu. Tak to vidím jako člen nové krajské komise pro výstavbu jaderného zdroje v lokalitě Dukovany. Stát je opatrný, až liknavý, a jeho postoj k plnění Státní energetické koncepce nic nepřináší.

Marně čekáme, až jasně řekne: „Chceme energetickou základnu Česka stavět na využití jádra.“ A na druhé straně je v regionu vidět odhodlání hlavně Energetického Třebíčska a jeho partnerů záměr dostavby Dukovan dotáhnout do konce.
(číst celý článek)

Syndikovat obsah