Pavel Janoušek: Jak s dotacemi pro vesnické prodejny?

Měl by někdo přispívat na provoz prodejen na malých vesnicích nebo v místních částech? To je otázka, na kterou hledám odpověď jako starosta i jako člen krajského výboru pro regionální rozvoj. Na něm vznikl nový grant, který by podpořil venkovské prodejny. Těch u nás od roku 1995 ubylo téměř o třetinu.

Na jednu stranu se v řadě obcí provozování malé prodejny stává spíš sociální službou, na druhou stranu se mnohdy k prodejnám chovají macešsky jejich provozovatelé. Anebo je nepodpoří místní obyvatelé a raději nakupují v supermarketu ve městě. Jenže hlavně ti starší a nemocní takovou volbu nemají.

Věřím, že Krajem Vysočina nově vyhlášený grantový program pomůže právě jim. Nám ostatním zbývá uvědomovat si, že nižší ceny i pohodlnější nákupy potravin v supermarketech jsou vykoupeny dalšími zápory. Řetězce jsou zásobovány tolik kritizovanými kamiony, deformují výkupní ceny zemědělcům, dávají malý prostor regionálním výrobcům a jejich zaměstnanci často pracují pod tlakem.(číst celý článek)

Zkrátka otázka venkovských prodejen je podle mě hlubší a souvisí i s naším životním stylem, s podporou místních zemědělců a s potravinovou soběstačností naší země. 
Pavel Janoušek, zastupitel Kraje Vysočina a starosta Oslavice na Žďársku
(text byl zaslán do redakce Novin Kraje Vysočina), snímek z knihy Retro ČS, zdroj: www.mediar.cz