Rodáci na setkání vzpomněli na oběti války

Téma: KDU - ČSL    20.6.2015    Pelhřimovský deník    Strana 8    U nás doma    Miroslav Houška       

Častrov – Připomínku místních hrdinů druhé světové války v Častrově přirozeně začlenili do srazu rodáků. V den 70. výročí konce války odhalili pamětní desku na rodném domě Jana Čekala, pilota 311. bombardovací perutě britského Královského letectva (RAF), a položili květiny k pomníku padlých.

„Naše generace válku neprožila. Pochopili jsme ale, že vy starší jste takové štěstí neměli a museli jste útrapy války protrpět. Dnes žijeme v relativním poklidu, a mnohdy nevíme, co si máme ještě přát pro další život. Važme si života bez válek. Važme si svobody a demokracie i přesto, že se nám mohou zdát některé její kroky zvláštní a nepochopitelné,“ řekla přítomným starostka Jana Houšková.

Všem postiženým válkou vzdala obec hold brožurkou „Vzpomínáme na rodáky“. Bohatý program srazu dále tvořilo divadelní představení Kontrola ve městě Kocourkově, mše a hlavní setkání v kulturním domě, kterého se účastnilo přes dvě stovky lidí. Starostka je informovala o společenském a spolkovém dění v obci a shrnula, co se v obci a jejích místních částech od minulého srazu změnilo.
Šlo o nové fasády obecního úřadu a kulturáku, nová okna ve škole, prodané parcely za Dvouhrázníkem a zázemí k nim. Dále jsou opraveny rybníky Rákosák ve Ctiboři, Bejkovna v Častrově, Horní návesní v Jakubíně, Dolní návesní v Pelci a odbahněny Šejb a Podvesák v Metánově. „Je příjemné vidět, že naše vesnice se nerozrůstá jenom plošně do okolí, ale že mladí lidé zůstávají v jejím centru a jsou uvnitř dění v obci,“ doplnila starostka.
Sraz rodáků navštívil i poslanec za KDU­-ČSL Vít Kaňkovský, který připomněl osud československých letců za druhé světové války. „Jejich osud byl o to složitější, že těm, kteří válku přežili, připravila jejich rodná vlast v následujícím období léta ponížení, často těžkého žaláře nebo museli emigrovat,“ řekl poslanec s tím, že sedmdesát let života v míru je obrovská hodnota – v době, kdy v řadě zemí světa v konfliktech umírají nevinní lidé. „Není to samozřejmost, není to automatický a neměnný stav,“dodal.
Častrov si připomíná čtyři bojovníky proti fašismu. Tomáš Houška byl Němci umučený podplukovník generálního štábu Československé armády, na jeho domě je už od roku 1947 odhalena pamětní deska. Ladislav Štercl ke konci války pracoval v Hořepníku, kde byl v květnu 1945 zastřelen ustupující německou armádou na zátarasech. Jan Čekal z Častrova se v Anglii stal příslušníkem 311. bombardovací perutě britského Královského letectva a obec mu nově odhalila pamětní desku. Válku přežil, ale domů už se nevrátil, skončil v emigraci. Stejně jako MUDr. Josef Voráček z Perek, který za války působil v zahraniční britské armádě jako lékař.