Trafika hyzdící náměstí je na prodej. Radnice uvažuje o odkoupení a likvidaci

Trafika na jihlavském náměstí je na prodej. Majitel ji prodává za 35 tisíc a město uvažuje o jejím odkupu a následném zbourání. Z náměstí by tak mohl zmizet starý a nevzhledný stánek.

Věra Váňová v trafice na náměstí prodává už 24 let. A teď bude po letech měnit zaměstnání. Za posledních zhruba patnáct let podle ní poklesl prodej novin a časopisů ve stánku na jihlavském náměstí asi o polovinu. "Lidé dneska kupují hlavně jízdenky nebo cigarety," svěřila se prodavačka.

Největší počet zákazníků prý chodí v pondělí a v pátek dopoledne. "Tak kolem dvou stovek, ostatní dny jich je tak třetinově méně," odhadla.

Žena z trafiky přitom vždycky chtěla být prodavačkou: "Bavilo mě to s lidmi, bude mi to chybět," zmínila žena za okénkem novinového stánku. V jedné z vitrín trafiky je vystavený arch papíru s nápisem "Na prodej". Majitel se stánek snaží prodat.

A jeden zájemce o koupi se majitelce už ozval. Po nevzhledné boudě v centru historického města pošilhávají i někteří zástupci jihlavské radnice. Magistrát se zabývá myšlenkou odkupu a následné likvidace trafiky. Od provozovatele stánku přitom čtvrtletně na nájemném inkasuje 12 tisíc korun. "A nechtějí slevit, to jsme už zkoušeli," uvedla provozovatelka trafiky.

Cedulky s výzvou pro případné kupce si ve vitríně trafiky všiml i člen majetkové komise jihlavského magistrátu Evžen Zámek (Forum Jihlava). Napadlo ho, že by nebylo špatné, kdyby se město chopilo příležitosti, trafiku koupilo a zbouralo ji. Trafika se mu na náměstí nelíbí.

"Myslím, že kamenných obchodů je dost a není problém, aby trafiky byly tam. Tento návrh jsem přednesl na jednání majetkové komise, s tím, že by to nebylo špatné to zvážit," uvedl Evžen Zámek.

"Nechal jsem o tom hlasovat. Většina byla pro, abychom se tím zabývali, ale nebylo nás tolik, abychom byli usnášeníschopní. Byl to ale dobrý podnět, takže pokud bude možnost odkupu té trafiky, zabývat se tím budeme," řekl pro server JihlavaCity.cz předseda majetkové komise a náměstek pro oblast majetku Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Ten by rovněž, podle svých slov, uvítal zbourání trafiky i z hlediska estetického.

Trafiky z města postupně mizí
Upadající prodej klasických novin už znamenal konec více jihlavských novinových stánků. Nedávno například zmizela trafika naproti Sokolovně v Tolstého ulici a ještě o něco dříve zmizela už delší čas opuštěná bouda v Jiráskově ulici před budovou autobusového nádraží.

Trafika zmizela i na Březinkách, na konečné trolejbusové linky C. "Trafiku v ulici Okružní jsme odkoupili. Nabídli jsme i odkup trafiky u Teska, ale tam paní neměla zájem," sdělil vedoucí majetkového odboru jihlavského magistrátu Petr Štěpán.

Ten je názoru, že když je trafika funkční, tak by na náměstí zůstat mohla.

Oslovení kolemjdoucí na jihlavském náměstí mizení trafik nelitují. "Něco málo v trafikách ještě nakupujeme, většinou spíše časopisy pro děti, protože přiznám se, že my dospělí spíše využíváme internetová média. Zbourání trafiky by i trochu zlepšilo vzhled náměstí," myslí si osmatřicetiletý Jakub Novotný, shodou okolností bývalý rektor jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Zdeněk Novák se podivuje, že trafiky ještě v dnešní době přežívají. "Kdyby stánek zmizel, tak by mi to absolutně nevadilo a z estetického hlediska bych to i uvítal," dodal šedesátiletý muž.

Zdroj: http://jihlavacity.cz/zpravodajstvi/view?id=trafika-hyzdici-namsti-je-na-prodej-radnice-uvauje-o-odkoupeni-a-likvidaci